sobota, 13 października 2012

Grota NMP z Lourdes w lasku wiedeńskim

grota w Maria Gugging
grota - miejsce modlitwy, często wierni zapalają tu świecie (wnęki)
św. Krzysztof z Dzieciątkiem przy parkingu wskazujący drogę do groty
wnętrze drewnianej kaplicy obok groty. Tu odbywają się nabożeństwa zimą i podczas złej pogody. Po prawej stronie obraz MB Częstochowskiej świadectwo aktywności polonii austriackiej (piesze pielgrzymki)
Grota NMP z Lourdes (Lourdesgrotte im Wienerwald) znajduje się w lasku wiedeńskim, na zachodnim krańcu miejscowości Maria Gugging.  Stanowi kopie groty maryjnej w Lourdes we Francji. Miejsce nawiedza około 80 tysięcy pielgrzymów i turystów, przez co to miejsce jest jednym z najbardziej nawiedzanych w archidiecezji wiedeńskiej. Szczególnie ceniona i zabierana do domostw (w butelkach, karnistrach itp) jest woda wypływająca ze skały. Od 1982 roku regularnie co miesiąc przybywa tu polska piesza pielgrzymka z Wiednia.
Grota powstała w latach 1923-5 pod kierunkiem o. Caspara Huttera (1881–1957), pierwszego duszpasterza kościoła w Maria Gugging, na terenie opuszczonego kamieniołomu, który przekazała kościołowi Maria Pflaum (1875–1939). Poświęcenie 10 maja 1925 roku zgromadziło około 60 tysięcy ludzi.
Przy Hauptstraße w Maria Gugging znajduje się tzw. Herz-Jesu-Statue, czyli rzeźba poświęcona kultowi serca Jezusowego. I od tego miejsca rozpoczyna się droga z 15 tablicami tajemnic różańcowych, która kończy się przy rzeźbie św. Krzysztofa. Marmurowa rzeźba NMP Niepokalanej w niszy skalnej i Bernadety Soubirous stanowią wierną kopie oryginału z groty z południowo-zachodniofrancuskiego Lourdes.

Die Lourdesgrotte im Wienerwald ist eine Nachbildung der Mariengrotte von Lourdes. Sie befindet sich am westlichen Ortsrand des niederösterreichischen Wallfahrtsortes Maria Gugging.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz