środa, 28 grudnia 2011

Inne miejskie, piękne Mauthausen

z lewej fragment Lebzelterhaus, jednego z najstarszych domu w Mauthausen (żółty), najwęższa uliczka miasta 70 cm szerokości, i w głównym planie kolorowy Gasthaus Wedl
Gasthaus Wedl w fasadzie św. Mikołaj

wjazd do miasta Mauthausen, w głębi zamek

wtorek, 27 grudnia 2011

KL Mauthausen

obóz koncentracyjny Mauthausen
20 kilometrów od Linzu znajduje się były obóz koncentracyjny Mauthausen. Na rowerze aby tam dojechać trzeba się nieźle na męczyć, ponieważ jest on usytuowany na wysokiej górze. KL Mauthausen został założony w sierpniu 1938 r. w pobliżu największego austriackiego kamieniołomu granitu (Wiener Graben). Obóz był wzorowany na modelowym KL Dachau i za miejsce kaźni przede wszystkim niemieckich i austriackich socjalistów, komunistów, homoseksualistów oraz polskiej inteligencji później powstańcy warszawscy. Był to pierwszy obóz założony poza międzywojennymi granicami Niemiec. Mauthausen-Gusen należał do najcięższych obozów III Rzeszy. Według zeznań świadków (dla porównania) ludzie, którzy przyjeżdżali do tego obozu z Oświęcimia a którym udawało się przeżyć zgodnie twierdzili, że byliby gotowi wracać do Oświęcimia na kolanach. W Mauthausen-Gusen zginęło ponad 30 tysięcy polskich obywateli, co 4 więzień pochodził z Polski. Znani więźniowie obozu:
żydowski pomnik ku czci ofiar obozu
polski pomnik
  • Edmund Bursche - ewangelicki duchowny z Polski
  • Józef Cyrankiewicz
  • bł. ks. Józef Czempiel
  •  bł. ks. Włodzimierz Laskowski
  • Antonin Novotny - od 1957-68 prezydent Czechosłowacji
  • Kazimierz Prószyński - polski fotograf, wynalazł kamerę filmową
  • Henryk Sławik, który uratował ponad 5000 Żydów
  • Szymon Wiesenthal - łowca nazistów

Kościół św. Józefa w Linz-Urfahr

Linz, widok na dzielnicę Urfahr i kościół św. Jozefa
Po drugiej stronie Dunaju w dzielnicy Urfahr wznosi się zabytkowy kościół św. Józefa z 1702 r. i resztki klasztoru kapucynów, którzy w 1681 tu przybyli, działali, ale później zostali skasowani.

poniedziałek, 26 grudnia 2011

Nowa Katedra w Linzu - największa świątynia w Austrii

charakterystyczna 135 metrowa wieża katedry NMP
figura NMP i witraże
jeden z bocznych ołtarzy w prezbiterium
dominanta w Linzu wieża Nowej Katedry
Najwyższym budynkiem w Linzu jest Nowa Katedra (inaczej nazywana Mariä-Empfängnis-Dom czyli Niepokalanego Poczęcia, lub Mariendom, czyli katedra maryjna). Pomysł Nowej Katedry w Linzu podniósł w 1855 przez biskupa F. J. Rudigier. Budowa trwała w latach 1862-1924. Projekt autorstwa głównego budowniczego archidiecezji kolońskiej, Vincenza Statza, został wykonany w stylu neogotyku francuskiego.
Katedra ma 20 tys. miejsc siedzących dla wiernych, co czyni ją największym Austrii. Pierwotnie planowano budowę wyższej wieży, ale plany te nie zostały zrealizowane, ponieważ w czasach Austro-Węgier budynek nie mógł być wyższy niż Wieża Południowa z katedry wiedeńskiej. Wieża o wysokości 135 m jest o 2 m niższa niż ta w Wiedniu. Katedra słynie ze swych witraży. Jeden z nich ukazuje historię Linzu, inne przedstawiają portrety fundatorów budowy kościoła.

Zamek w Linz

w głębi zamek w Linz (dominujący budynek)
Zamek powstał na miejscu wcześniejszej twierdzy rzymskiej Lentia. Pierwsze znana wzmianka o zamku pochodzi z 799. Za cesarza Friedricha III w 1477 gród przebudowano na zamek i służył mu za rezydencję w latach 1489-93. Również jego syn Maksymilian I często zatrzymywał się na zamku w Linz.

Wnętrze Starej Katedry (Alter Dom) w Linz

wnętrze starej katedry
ambona
Ambona z zadaszeniem. Na czterech rogach znajdują się anielskie putty, potem czterej ewangeliści. W środku znajduje się Jezus jako głosiciel Ewangelii. Zadaszenie wieńczy statua Jana Chrzciciela.

obraz św. Ignacego Loyoli
Obraz św. Ignacego Loyoli patrona tej świątyni znajdował się w głównym ołtarzu, teraz znajduje się tam obraz Wniebowzięcia NMP.
stalle

Rynek główny w Linz

Główny rynek w Linz, w centrum kolumna morowa oraz Alter Dom (Stara katedra).
 Kolumna morowa Trójcy Świętej jest jedną symboli miasta. Została w wybudowana w latach 1717-23 przez salzburskiego kamieniarza Sebastiana Stumpfeggera w miejscu dawnego pręgierza. Okazją do budowy było uniknięcie niebezpieczeństwa wojny z 1704, przetrwanie pożaru (1712) oraz koniec epidemii dżumy (1713).
kolumna morowa

Alte Dom (Stara katedra) inaczej Ignatiuskirche lub kościół jezuitów, został wybudowany z latach 1669-78 według planów włoskiego architekta Pietro Carlone. W latach 1785-1909 stanowił katedrę diecezji Linz, a następnie przekazany pod opiekę jezuitom.
Stary ratusz
Stary ratusz w obecnej formie odbudowany po pożarze z 1509 przez mistrza Christopha. Z tego budynku pozostała charakterystyczna ośmiorożna wieża ratuszowa. W latach 1658/9 budynek rozbudowano i nadano mu dzisiejszą, barokową fasadę. Podczas włączenia Austrii do Niemiec (tzw. Anschlussu) Adolf Hitler, w mieście swej młodości, obwieścił ten akt w ratuszu na austriackiej ziemi pośród radości ludności.

Klasztor cystersów Wilhering

fasada klasztoru Wilhering
W 1146 r. założono pierwszy klasztor w Wilhering.  W 1185 r. przejęli go cystersi z Citeaux.
W 1195 opat Otto II. von Niest (1193–1201) rozpoczął budowę kościoła. W 1733 pożar zniszczył całkowicie klasztor.
rokokowe wnętrze świątyni
Po pożarze kościół odbudowano według planów Johanna Haslingera. Jest to jedna ze znaczących rokokowych budowli na obszarze niemieckojęzycznym. Wyposażenie wnętrza kościoła klasztornego uznaje się za najwybitniejsze rokoko w Austrii.
ołtarz główny

organy
Martino Altomonte to twórca głównego ołtarza, malowidła sufitowe i obrazy ołtarzowe pochodzą od Bartolomäo i Martino Altomonte, kolorowe plastyczne ozdoby i rzeźby są Franza Josefa Holzingera, Johanna Michaela Feuchtmayera d. J. i Johanna Georga Üblhöra. 
ambona i ozdobne stalle
W klasztornej bibliotece znajduje się ponad 40 000 książek sprzed 1900. W tym 150 średniowiecznych rękopisów i 220 inkunabułów.
fragment gotyckiego portalu i krużganka

Z czasów lokacji klasztoru pozostał romański portal, część gotyckiego krużganka i 2 nagrobki Schaunbergerów.
krużganek z nagrobkami fundatorów
wirydarz z klasztornym cmentarzem

Elektrownia wodna Ottensheim-Wilhering

Zamek Ottensheim

zamek Ottensheim z panoramy rowerowej
Zamek Ottensheim pochodzi z XII w. Przez wieki własność różnych rodów Habsburgów, Lichtensteinów, stanów górnej Austrii i nawet jezuitów.

Dunaj na odcinku Passau-Wesenufer

Wesenufer

Zamek Rannariedl

zamek Rannariedl
Zamek został wybudowany w 1240 r. i stanowił własność lenników biskupów Passau. Służył do kontroli Dunaju i do pobierania opłat (cła). Stanowił siedzibę rodu rycerskiego Falkenstein, którzy byli rycerzami rabusiami.

Klasztor trapistów w Engelszell

rokokowa fasada kościoła klasztornego
W 1293 roku powstał tu klasztor cystersów. Dzisiaj jest to jedyny klasztor trapistów w Austrii (zał. 1925).
wnętrze świątyni
Kościół klasztorny w Engelszell (wybudowany w 1754 -1764) jest przepiękną świątynią z stylu rokoko. Posiada 76 metrową wieże, a we wnętrzu dzieła sztuki wykonane przez J. G. Ublhoer, J. Deutschmann i B. Altomonte.
malowidło Wniebowzięcie
organy z zegarem
relikwie św. Wiktorii męczennicy, ponoć przynajmniej tak brzmi napis
kamień nagrobny z XVI wieku?

Trapiści z Engelszell (ok. 9) słyną z wyrobu likierów i serów

niedziela, 25 grudnia 2011

Obernzell - niemiecka osada targowa nad Dunajem

Widok od strony austriackiej na niemiecką osadę Obernzell, należącej od 1217 r. do biskupów Pasawy.
Po lewej widok na barokowy kościół Wniebowzięcia NMP (lub Marktkirche - targowy kościół), po prawej wyróżniający się budynek zamku biskupiego z 1426 (obecnie muzeum ceramiki).

Kościół św. Piotra w Pyrawang

Kościół św. Piotra w Pyrawang wybudowany w średniowieczu, przy renowacji odkryto gotyckie malowidła ścienne z XIV w. Przyznaje nie byłem w środku.

Burg Krempelstein

Zamek Krempelstein pierwszy raz wymieniony w 1337, był własnością biskupów z Passau, od 1782 przechodzi z Innviertel do Austrii. Zamek służył jako miejsce poboru opłat (cła), a później jako miejsce odpoczynku biskupów z Pasawy.
 Rzeźba św. Jana Nepomucena u stóp zamku Kempelstein. Wszystko jasne - rządzili tu biskupi pasawscy.

Zdjęcia z wyprawy rowerowej z 2007 r. wzdłuż Dunaju

Za 1 km granica niemiecko-austriacka Passau-Achleiten i droga wzdłuż Dunaju.